Oznanila

468_6816.JPG

Se vam vojna še vedno zdi nekje daleč?

Danes mineva natanko 100 let od konca prve svetovne vojne. Teh 100 let se nam človeško gledano lahko zdi zelo oddaljena doba, pokopana nekje daleč v zgodovinskih učbenikih, s katero današnji človek nima kdovekaj opravka.
A čas srca teče drugače. In vojna se začenja v srcih že davno preden odjeknejo prve eksplozije, padajo granate in v dom vdirajo zlovešče sence, ki streljajo brez razloga, brez vesti.

Začne se, ko si ljudje ne gledajo več v oči. Se spomnite, kdaj ste nazadnje koga, na primer svojega moža, ki ga neizmerno ljubite, zrli v oči več kot pol minute? Poskusite. Je izredno težko, ker v tem dolgem zrenju padejo maske, ki si jih nadeneš, da bi ugajal drugim in sebi, padejo zidovi, ki si jih zgradil, da te drugi ne bi več prizadeli. In naenkrat ta oseba ni več sovražnik, ampak človek, s katerim imaš odnos.

Vojna se tudi začne, ko sosedje ne govorijo več med seboj, ko iz družbe izgine sočutje do šibkejših, do drugačnih, do bolnih, …, ko ljudje ubijajo svoje nerojene otroke in onemogle starejše. In ko vse to ZLO postane del nas, družbeno sprejemljivo.

Se vam vojna še vedno zdi nekje daleč?

Spomin, neutruden spomin na človeško krutost lahko ustavi to grozljivo družbeno kolesje, ki se vrti proti vojni. Spomin, iz katerega raste nova moč, da spoštujemo in ljubimo Življenje, kakor nas je naučil naš nebeški Oče.
Natalija

Osnovni podatki o župniji

Kontaktne informacije

Naslov župnišča: Podnanos 12, 5272 Podnanos
Župnik: Tomaž Kodrič
E-pošta: tomaz.kodric@rkc.si
Telefon: 05/366-90-15 in 041-415-995

Uradne ure

V župnijskem domu v Podnanosu ste vedno dobrodošli, tako za "uradne" zadeve kot tudi za obisk, klepet, kavo ... Prosim vas za razumevanje, če boste kdaj naleteli na zaprta vrata, ker me ne bo doma. Vsekakor pa bom doma v primerih, ko se bomo na krkšenkoli način predhodno dogovorili za srečanje.

Za previdevanje bolnikov se lahko oglasite kadarkoli. Če gre za umirajočega človeka in domači duhovnik ni dosegljiv, kličite duhovnika v bližnjih župnijah.

Kako do nas?

Župnije Podnanos, Podraga in Lozice se nahajajo v vrhu Vipavske doline. Najlaže boste do nas prišli po hitri cesti H4 (Podnanos–Vrtojba). Hitro cesto zapustite na izvozu Vipava (izvoz št. 1) nato pa se na rondoju usmerite proti Podnanosu. Za lažjo orientacijo vam bo v pomoč spodnja tabela s točnimi lokacijami.

Župnišče Podnanos
Cerkev Podnanos
Cerkev Lozice
Cerkev Podraga

11.11.2018

Obnovljeno streho bomo blagoslovili

V petek, 26. oktobra, so bila tik pred začetkom dežja zaključena glavna dela pri obnovi streh na župnijski cerkvi sv. Vida. V teh dneh izvajalec zaključuje še zadnje finese in začenja z odstranjevanjem gradbenih odrov in čiščenjem gradbišča.
11.11.2018

Spomin in opomin

11. novembra 1918 se je ob 11. uri končala 1. svetovna vojna s podpisom premirja med Nemčijo in antanto. S tem so bili ustvarjeni pogoji za versajsko mirovno konferenco, na kateri je 28. julija 1919 nastopil mir.
23.09.2018

Slomškovo bralno priznanje tudi pri nas

mfolderDanes obhajamo nedeljo in jutri, 24. septembra, godovni dan škofa Antona Martina Slomška. Po njem je imenovano tudi bralno priznanje, ki ga v Cerkvi na Slovenskem poznamo že nekaj let.
14.01.2018

Spored maš na Nanosu, v Podbrjah, pri Svetem Miklavžu, Sveti Trojici in pri sv. Magdaleni

V letu 2018 bodo svete maše na Nanosu, v Podbrjah, pri Svetem Miklavžu, Sveti Trojici in pri sv. Magdaleni
14.01.2018