Glavne povezave
Zadnje objave
- Preskoci ta meni
- Priprava na zakon 2024
- Priprava na krst 2024
- Božič 2024
- V letu obletnic ...
- Predstavitev knjige LUČ Z NANOSA – Cerkev sv. Hieronima ob 400. obletnici prve znane posvetitve cerk
- Urnik svetih maš na podružnicah
- Urnik svetih maš in mašni nameni
- Osnovni podatki o župniji
- Tečaj priprave na zakon 2020
- Povezave na sorodne spletne strani
- Cerkev v Podbrjah
- Cerkev sv. Miklavža
- Sveta Trojica
- Cerkvev sv. Hieronima na Nanosu
- Cerkev Marije Magdalene v Otoščah
Cerkev sv. Miklavža
Podružnična cerkev sv. Miklavža
LEGA IN TLORIS: Pravilno orientirana cerkev stoji na J pobočju Nanosa nad vasjo Poreče. V tlorisu si sledita prezbiterij in ladja.
ZGODOVINA: Cerkev je morda stala že v srednjem veku. V jedru je poznogotska. Letnica 1608, nekdaj vklesana na portalu, je namigovala na prezidavo v zač. 17. stol. Kot podružnica vipavske župnije, oskrbovana iz vikariata v Podnanosu, je omenjena 1650. 1699 jo je posvetil tržaški škof Giovanni Miller. Po II. svetovni vojni je bila v razvalinah. Po obnovi je bila blagoslovljena 1993.
ZUNANJŠČINA: Ladja je pravokotna, prezbiterij ima triosminski zaključek.
Betonski šilastoločni portal je posnetek nekdanjega poznogotskega. Nad fasado je zvonik na preslico. Stavba je pokrita s skrilastimi ploščami.
NOTRANJŠČINA: Poznogotski prezbiterij je rombasto obokan. Rebra slonijo na geometričnih konzolah. Od ladje ga ločuje renesančni slavolok, ki sloni na slopih, sklenjen pa je s klesancem z reliefom angelske glave.
OPREMA: Poznobaročni veliki oltar sv. Nikolaja stebrnega tipa iz marmorja je bil rekonstruiran. Postavljena je bila nova menza in namesto prvotnih kompozitnih vstavljeni novi dorski stebri, ki podpirajo izvirni venčni zidec z volutama in kipoma angelov. V oltarni niši je bila nekoč slika zavetnika, ki jo je 1826 na les naslikal Anton Irtitsch. Danes jo nadomešča slika sv. Nikolaja, ki jo je 1993 naslikal Tomaž Perko, v portret svetnika pa vnesel obrazne poteze igralca Borisa Kralja. Na obhodnih lokih stojita kamnita baročna kipa sv. Florijana in sv. Antona Padovanskega.
VIRI IN UTERATURA: Attems 1994, str. 35; (Gadivo ZVKDS Nova Gorica; J. Hoflcr 2001, str. 150; J. Rosa 1996 b, str. 224-226; ŽA Podnanos, Listina 1699, jul. 30.