Podnanos

Bil je god sv. Urbana, 25. maj 1274, ko so v listini kartuzije Bistra zapisali ime našega kraja Št. Vid pri Vipavi. To je prva znana pisna omemba kraja Št. Vid, danes Podnanos.

Ob 750-letnici smo tudi v župniji Podnanos pripravili več dogodkov, s katerimi se bomo spominjali obletnice, a hkrati poživili zavedanje zgodovinskih in duhovnih koreni ter se zahvalili za vse posameznike in skupnosti, ki so v tem času oblikovali »mozaik« našega kraja in prosili za nas, ki ga oblikujemo. Z zavedanjem duhovnosti, ki je zagotovo vpliva na karakter našega kraja, smo medse povabili Koralni zbor Akademija za glasbo pod vodstvom prof. Toneta Potočnika, ki nam je v četrtek, 23. maja 2024, v župnijski cerkvi sv. Vida pripravil čudovit duhovni in glasbeni večer koralnega petja, te čudovite in najstarejše glasbene oblike slavljenja Boga. Koralni zbor nam je predstavil razvoj koralnega petja, a nas hkrati uvedel v njegovo molitveno moč, ki človeka poveže z Bogom, ga umiri in napolni z novim upanjem, veseljem do življenja ... Praznovanje pomembnega zgodovinskega dogodka za naš kraj smo nadaljevali na sam dan obletnice, ko smo se zbrali pri sveti maši s hvaležnostjo za vse naše prednike, posameznike in skupine, ki so vsak na svoj način oblikovali zgodovino kraja in s prošnjo, da bi tudi mi, ki zgodovino oblikujemo, znali spoštovati korenine kraja, iz njih črpati navdihe in jih verodostojno in ponosno živeti v sedanjost. Veselimo se tudi drugih napovedanih dogodkov, ki nas bodo vsak na svoj način potrjevali in utrjevali v zvestobi sv. Vidu, s tem pa tudi narodu in Bogu. T.